Slyšeli jste o milostivém létu? Jde o předpis, který na začátku prázdnin schválila Poslanecká sněmovna, a který lidem umožní definitivně se zbavit dluhů, které mají u veřejnoprávních institucí. Jak? Pokud v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 zaplatí jistinu a 908 korun exekutorovi za uzavření exekuce, budou jim odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům. Milostivé léto tak představuje šanci pro lidi vymanit se ze svých dluhů a začít znovu normální život.

Lidé s dluhy u veřejnoprávních institucí budou moci od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 využít jednorázovou možnost zaplatit svůj dluh výrazně levněji. Pokud dlužník v uvedeném termínu uhradí jistinu, tedy základní finanční částku, na jejímž základě závazek vznikl, a k tomu pevnou částku 908 korun jako náklady, tak mu budou zbylé úroky a takzvané příslušenství odpuštěno. Dojde k zastavení exekuce a dlužník bude od zbytku dluhu osvobozen. Podmínkou je, aby dluh vymáhal soudní exekutor.

Milostivé léto se nevztahuje na dluhy vůči soukromým věřitelům, ale výhradně na dluh vůči státu, či institucím, ve kterých má stát majetkový podíl a dluh přešel do exekuce. Jedná se tak vedle dluhu na zdravotním a sociálním pojištění rovněž závazky u institucí jako je např. ČEZ, Český rozhlas, Česká televize, dopravní podniky, školy, nemocnice apod. V praxi se může jednat o tisíce, možná desetitisíce lidí, kteří z původně malého dluhu dnes dluží statisíce kvůli enormnímu příslušenství (úroky, aj.).

A kde hledat pomoc ve chvíli, kdy byste rádi institutu milostivého léta využili, či vás trápí jiné problémy související s dluhy? Využít můžete např. služeb dluhového poradce organizace Člověk v tísni, který ve Frenštátě a jeho okolí již přes rok působí a pomáhal (či stále pomáhá) řešit problémy s dluhy. V případě zájmu ho kontaktujte na telefonní číslo 777 499 477 nebo emailem na adrese jiri.janko@clovekvtisni.cz.