Od ledna tohoto roku 2024 mohou občané správního obvodu obce s rozšířenou působností Frenštát pod Radhoštěm, které tvoří obce Frenštát pod Radhoštěm, Bordovice, Lichnov, Tichá, Trojanovice a Veřovice, využívat službu odborného psychologického poradenství pro nezletilé děti, krizovou intervenci a rodinnou terapii pro rodinu nezletilého dítěte. Cílem je nabídnout možnost využití této služby širokému spektru rodin. Služba je poskytována zdarma, potřeba je předem požádat o konzultaci e-mailem a dohodnout si termín. Do konce února bude poradna probíhat v prostorách městského úřadu, od 01.03.2024 pak v Centru poradenských služeb na Kalusově ulici.
„Tuto službu jsme se rozhodli nabídnout na základě výsledků vlastní analýzy v této cílové skupině, ze které vzešla potřeba okamžité dostupnosti rychlé a adekvátní psychologické podpory nezletilých dětí a jejich rodin. V případě, že rodiče nebo děti trápí jakékoliv psychické problémy, nepohoda ve vztazích, problémy ve škole a jiné, mohou si domluvit v poradně termín,“ vysvětlila Veronika Holubová, vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Frenštát pod Radhoštěm.
Občané ORP mohou poradnu bezplatně využívat již nyní na adrese Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm, nám. Míru 1, odbor sociálních věcí (konzultovna OSV). Od 01.03. 2024 na adrese Centra poradenských služeb, Kalusova 1170, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Bude se konat každou středu od 10 do 18 hodin. Již nyní se zájemci mohou objednávat na emailové adrese: radomira.korabecna@gmail.com. Náklady na službu budou hrazeny z Fondu sociálních služeb města Frenštát pod Radhoštěm.
„Terapeutická péče o děti může probíhat formou individuální nebo rodinné terapie či cílenou podporou některého z rodičů. Většinou jde o kombinací těchto přístupů, a to po vzájemné dohodě s klienty. Rodinná terapie je metodou a koncepcí psychoterapie, která se zabývá rodinnými problémy, týkajících se rodičů, dětí a vztahů v rodině. Rodina je chápána jako uzavřený systém, kdy narušením jeho rovnováhy může vzniknout např. nemoc nebo symptom. Smyslem terapie je pak rekonstrukce, restrukturalizace rodinných vazeb a komunikačních vzorců tak, aby mohlo dojít opět k pozitivnímu vývoji dětí i celé rodiny. Při práci s terapeutem tak dostávají členové rodiny prostor k hledání nových pohledů, řešení a následně dosažení potřebné změny," uzavřela Bronislava Papáková z odboru sociálních věcí MěÚ Frenštát pod Radhoštěm.
Cílové oblasti, kde Vám dětský psycholog či terapeut může pomoci:
- vývojové otázky, specifika různých věkových skupin
- schopnost adaptability dítěte, reakce na nové situace a prostředí
- psychosomatické obtíže (chronická onemocnění, bolesti, nevolnosti, zažívací obtíže, nespavost, enuréza, enkopréza, apod.)
- ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou (specifická porucha chování) • poruchy příjmu potravy
- potíže spojené s úzkostí, strachem, reakce na stres, enormní zátěž či traumatický zážitek
- problémy ve školní oblasti (vztahy v třídním kolektivu, neklid,
- nesoustředěnost, nevhodné chování, šikana, výukové obtíže, atd.)
- situace dětí v konfliktním rodičovském vztahu, v rozvodové i porozvodové situaci
- poradenská činnost v oblasti profesní orientace a volby povolání • podpora rodinám se zdravotně postiženým dítětem
- krizové situace, podpora v náročných životních situacích